6 İlin Ziraat Odaları Başkanları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba ile enerji sorununu görüştü
Şanlıurfa Ziraat Odası Tarım Danışmanlarından Ziraat Mühendisi Adaylarına Eğitim
2017 Şanlıurfa’da Tarımda Rekor Yılı Oldu
Şanlıurfa’da mısır üretiminin artışı devam etti
2017 Yılı Pamuğun Yılı Oldu. Beyaz Altın Hem Rekoltesi ile Hem de Fiyatı ile Sevindirdi
Başkan Eyyüpoğlu: Çiftçimizin Hakkını Kimse Yedirtmeyiz-Şanlıurfa Ziraat Odası 40 Randıman Pamuğun Fiyatını 3.00 TL Olarak Açıkladı
Şanlıurfa Çiftçi Örgütleri Tarımsal Yayım ve Danışmanlık İl Koordinasyon Toplantısı Yapıldı
Şanlıurfa'da Beyaz Altın Pamuğun Hasadı Başladı
Tarım Danışmanlarımızdan Fıstık Çiftçisine Eğitim Verildi
Destekleme Rakamları Çiftçimizi Sevindirdi
Başkan Eyyüpoğlu; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Fakıbaba’ya güvenimiz tam
Tarım Danışmanlarımız Kalınbayat Köyünde Biber Hasat Günü Düzenledi
Başkan Eyyüpoğlu: 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Şehitlerimizi minnetle anıyoruz.
Tarım danışmanlarımız çiftçisi ile birlikte biber fidesi dikti
Sayın Valimiz Güngör Azim Tuna'dan Odamıza Ziyaret
TZOB Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar Şanlıurfa Tanıtım Günlerimizde Bizleri Yalnız Bırakmadı
Başkan Eyyüpoğlu: Taşlı Arazilerimizi Daha Verimli Yapmak İçin Öncü Olacağız
Başkan Eyyüpoğlu: Buğdayda Pas Hastalığına Dikkat!
2017 Yılı Tarım İşçi ve Biçerdöver Biçim Ücretleri Açıklandı
4. Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapılarını açtı
Tarımda eğitim seferberliğine bir katkıda Şanlıurfa Ziraat Odasından
Pamuk ve hububat üreticisine müjde: destekleme ödemeleri 16 Nisan öncesi yapılacak
Tarım Danışmanları Konuklu ve Tatarhöyük Mahallelerinde Arazide
Başkan Eyyüpoğlu 5 bin badem fidanı dikimine katıldı
Başkan Eyyüpoğlu: Tüm imkanlarımız ile Şanlıurfa Fıstık Birliğinin yanındayız
2016 yılı Mazot, gübre ve toprak analizi desteği ödemeleri başladı
Başkan Eyyüpoğlu: gelecek nesillerin sağlığı için yerli tohum kullanın
Hububat çiftçisi desteklemesine kavuştu
Başkanı Eyyüpoğlu Çiftçileri Anız Yakmama Konusunda Uyardı. Toprak Anadır, Toprağı Yakma!
Başkan Eyyüpoğlu DEDAŞ’ın uygulamalarına sert tepki gösterdi
Bölgede Faaliyet Gösteren 22 Ziraat Odası DEDAŞ ile Sorun Yaşayan Çiftçinin Sesi Oldu
Temiz Pamuk Toplama Paneli Şanlıurfa Ziraat Odası'nda Gerçekleşti
Şanlıurfa'da etkili olan dolu yağışının yol açtığı zarar büyük
Şanlıurfa Ziraat Odası’ndan GAP İdaresi Başkanlığı’na teşekkür
Başkan Eyyüpoğlu: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Çelik’e desteğimiz tamdır
Şanlıurfa Ziraat Odası 2015 yılı biçerdöver biçim ücretlerini açıkladı
Eyyüpoğlu: Tarım İşçileri İçin Desteğe Hazırız
Başkan Ahmet Eyyüpoğlu Güven Tazeledi
Eyyüpoğlu: 2014 çiftçi için zor bir yıl oldu
Şanlıurfa Ziraat Odası ‘Tarımda kayıt dışı istihdamın önüne geçme’ seminerine evsahipliği yaptı
Şanlıurfa Ziraat Odası Uluslararası Sulama Çalıştayına evsahipliği yaptı
Güneş enerjisi geleceğin tarımına ışık tutacak
Ziraat Odası’na müfettişlerden tam not
Şanlıurfa Ziraat Odası yeni binasına kavuştu
Eyyüpoğlu: Tarımda Makineleşmeyi önemsiyoruz
Eyyüpoğlu: Ziraat Odası artık bir çiftçi okulu olarak anılacak

Ziraat Odaları enerji sorununu Bakan Fakıbaba ile görüştü

Yazdır
Gösterim: 74

Şanlıurfa Ziraat Odası’nın girişimleri ile DEDAŞ’ın çalışma bölgesinde faaliyet gösteren 6 ilin Ziraat Odaları Başkanları çiftçinin DEDAŞ ile yaşadığı elektrik ve diğer tarımsal sorunları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet E. Fakıbaba ile görüşerek, sorunların çözülmesini talep etti. Başkan Eyyüpoğlu, sorunun çözümü için Bakan Fakıbaba’nın, konuyu Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüldükten sonra 25 Şubat’ta sayın cumhurbaşkanının Şanlıurfa Ziyaretinde müjdeli haberin verileceğini beklediklerini açıkladı.

 

Başta bölge Çiftçisinin kangrenleşen sorunu DEDAŞ’ın haksız uygulamalarının son bulması amacıyla Şanlıurfa Ziraat Odası’nın girişimleri ile bölgede faaliyet gösteren 6 ilin Ziraat Odaları Başkanları, uzun süredir çiftçinin DEDAŞ ile yaşadığı elektrik ve diğer tarımsal sorunları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet E. Fakıbaba ile görüştü. Sorunların çözümünün talep edildiği toplantıda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet E. Fakıbaba çiftçilerin temsilcisi ziraat odaları başkanlarını can kulağı ile dinleyerek, bir an önce bürokratlar ile birlikte gerekli çalışmaların yapılarak sorunun çözümü için gayret göstereceklerini söylediği kaydedildi.  Bu kapsamda Bakan Fakıbaba önümüzdeki günlerde önce Başbakan Sayın Binali Yıldırım ardından Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp konuyla ilgili müjdeli haberi ise 25 Şubat Günü Şanlıurfa’ya gelecek olan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte vermesi bekleniyor.

Dün gerçekleşen toplantıda Ziraat Odaları Başkanları ayrı ayrı çiftçilerin yaşadığı sorunları dile getirerek, tarımsal üretimin artması amacıyla çiftçinin karşılaştığı sorunların çözülmesini istedi. Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, en başta çiftçilerin DEDAŞ ile yaşadığı sorunlar olmak üzere bölge çiftçisinin GAP kapsamında sulama alanlarını genişletilmesine ilişkin beklentileri bizzat Bakan Fakıbaba’ya ve milletvekillerine ilettiklerini ve sulama projelerinin hayata geçirilmesini de istekleri arasında yer aldığını vurguladı.

DEDAŞ Sorunu Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüşülecek

Toplantıya ilişkin bilgi veren Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, ‘Toplantımızın ana maddesini bölge çiftçimizin DEDAŞ ile yaşadığı elektrik sorunu oluşturdu. Çiftçimizin karşılaştığı çok yüksek elektrik faturaları, haksız destekleme blokeleri, uzun süreli elektrik kesintileri, gerekli araştırma yapılmadan yapılan kaçak muamelesi ve fiyat tarifesindeki belirsizlik gibi konuları Sayın Bakanımız Ahmet E. Fakıbaba ve milletvekillerimize ilettik. Kendileri de bizleri can kulağı ile dinleyip sorunların çözümü için harekete geçeceklerini söyledi. Bu kapsamda Sayın Bakanımız Ahmet E. Fakıbaba önümüzdeki günlerde önce Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ardından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp konuyla ilgili müjdeli haberi 25 Şubat Günü Şanlıurfa’ya gelecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte vermesini bekliyoruz. Sorunlarımızın çözümü için bakanlık bürokratları ile yaptığımız görüşmelerde de toplantıdan umutlu ayrıldık.’ Dedi.

Gündemdeki diğer maddeler

Başkan Ahmet Eyyüpoğlu açıklamasının devamında gündeme gelen diğer konulara ilişkin şöyle konuştu; “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet E. Fakıbaba’ya iletilen konular arasında bölge çiftçisinin GAP kapsamında sulama alanlarını genişletilmesine ilişkin beklentileri bizzat Bakan Fakıbaba’ya ve milletvekillerine ilettik. Bu kapsamda sulama projelerinin hayata geçirilerek bölge kalkınmasında ciddi yol alınacağını söyledik. Ayrıca fındıkta olduğu gibi Fıstık için de tarımsal destek sağlanması talebimizi de yineledik. Ben buradan toplantının tertiplenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bizlere kulak veren ve sorunlarımızı can kulağı ile dinleyen sayın bakanımız Ahmet E. Fakıbaba’ya bürokratlarına ve toplantıya katılım sağlayan tüm ziraat odaları başkanlarında ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.”

6 İlin Ziraat Odaları Başkanları Enerji Sorununu Bakan Fakıbaba İle Görüşecek

Yazdır
Gösterim: 428

Şanlıurfa Zİraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, DEDAŞ’ın enerji dağıtım bölgesindeki 6 ilin ziraat odaları başkanları ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet E. Fakıbaba ile çiftçinin enerji sorunun çözümü için yarın bir görüşme gerçekleştireceklerini de aktardı.

Çalımalar konusunda bilgi veren Eyyüpoğlu, ziraat odaları olarak çiftçiler için çalışmaların devam ettiğini bu kapsamda yarın DEDAŞ’ın elektrik dağıtım bölgesinde faaliyet yürüten 6 ilin ziraat odaları başkanları ile birlikte Ankara’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet E. Fakıbaba ile bir araya gelerek çiftçinin enerji sorununu görüşeceklerini bildirdi.

6 İlin Ziraat Odaları Başkanları Enerji Sorununu Bakan Fakıbaba İle Görüşecek

Bölge çiftçilerinin sorunları ile yakından ilgilenmeye devam ettiklerini açıklayan Başkan Eyyüpoğlu, çiftinin enerji dağıtım şirketi DEAŞ ile sorunların bir türlü bitmediğini sorunların çözümü için de 6 ilin Ziraat Odaları Başkanları ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet E. Fakıbaba ile görüşecekleri söyledi. Daha önce vaat edilen tarımda kullanılan enerjinin yüzde 65 destekleneceği sözlerinin hala netlik kazanmadığını açıklayan Başkan Eyyüpoğlu, görüşmede Bakan Fakıbaba’dan destek isteyeceklerini belirtti.

Konuya ilişkin Başkan Eyyüpoğlu açıklamasında şu sözlere yer verdi; “ 15 Şubat Perşembe günü yani yarın Dicle elektriğe bağlı 6 ilin ziraat odaları başkanları olarak, Sayın Bakanımız Ahmet E. Fakıbaba ile görüşüp bir an önce çiftçinin elektrik sorunun çözümü konusunda desteğini isteyeceğiz. Çünkü şu anda çiftimizin pamuk ekip ekmeyeceği, daha önce vaat edilen çiftçiye elektrikte yüzde 65 indirim yapılacağı konusunda bir netlik yok. Bu yüzden sayın bakanımız ile görüşeceğiz ve alınan tüm sonuçları çiftimize duyuracağız. Ankara’daki görüşmeden olumlu sonuçlarla dönüp inşallah çiftçimize karşı mahcup olmayız.”

Çiftçiye yılın ilk müjdesi Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Eyyüpoğlu’ndan Geldi

Yazdır
Gösterim: 320

Çiftçiye yılın ilk müjdesi Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Eyyüpoğlu’ndan Geldi

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, bu yılki mazot ve gübre desteklemelerinin bir ay öne alınarak bir hafta içinde ödeneceğini açıkladı. 

 Çiftçiye 2018 Yılının ilk müjdesi Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu’ndan geldi. Başkan Eyyüpoğlu, Mart ayı sonunda ödenmesi beklenen mazot ve gübre destekleme ödemelerinin öne alınarak en geç bir hafta içerisinde ödeneceğini açıkladı. Destekleme ödemelerinin piyasaya da can suyu olacağını açıklayan Eyyüpoğlu, ödemelerin erkenden yapılması konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet E. Fakıbaba, ekibine, İl müdürü ve personellerine çiftçi camiası adına teşekkürlerini sundu.

Mazot ve Gübre Destekleme Ödemeleri 1 ay öne alındı

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı yılın ilk müjdesi olark duyurduğu mazot ve gübre destekleme ödemelerinin en geç bir hafta içerisinde başlayacağını belirterek şöyle konuştu; “yılın ilk müjdesini çiftçilerimize veriyoruz. Mazot ve gübre desteklemeleri en geç bir hafta içerisinde çiftçilerimizin hesabına aktarılacaktır. Normalde bu destekleme mart ayı sonunda yapılacaktı. Sayın Bakanımız Ahmet e. Fakıbaba’nın yoğun çalışması , yine il müdürümüzün ve personelinin özverili çalışması ile destekleme ödemeleri bir ay erkene alındı. Emeği geçen tüm kesimlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Ziraat Mühendisi adaylarına tarımsal danışmanlık eğitimi verildi

Yazdır
Gösterim: 101

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlığı bünyesinde görevli Ziraat Mühendisi uzman tarım danışmanları önceki gün GAP Tarım Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirdiği Panel ile Tarımsal danışmanlığın önemi ve faaliyetleri hakkında öğrencilere bilgi verdi. Şanlıurfa Ziraat Odası’nın çalışmaları hakkında da kapsamlı bilginin verildiği panele ilgi yoğundu.

 

Şanlıurfa Ziraat Odası Tarımsal Danışmanları GAP Tarım Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine mesleklerine ilk adımı atarken, tarımsal danışmanlığın önemi ve ziraat odalarının çalışmaları ve işleyişi hakkında kapsamlı bilgi verdi. Panelde çiftçiler için de ayrıca Pestisit kullanımının önemi ve insanlar üzerinde ki olumsuz etkileri hakkında bilgi verildi. Tarım alanındaki mesleklere ilk adım atan GAP Tarım Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine tarım öğretiminin ve sahada uygulamanın zorluklarını ve önemini anlatan tarımsal danışmanlar, tarım konularında nasıl eğitim verilmesi gerektiği hakkında gençlerin şimdiden yetiştirilmesi amacıyla çalışma yürüttüklerini belirtti. Panel Şanlıurfa Ziraat Odası’nda görevli Ziraat Mühendisi uzman tarım danışmanları Gülistan Ertürk, Sibel Meral Avcı, Galip Gazanfer ve Serda Uçbağlar tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca panele, Harran Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr Ali Rıza Öztürkmen, ,Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Mehmet Şaka, yardımcısı İbrahim Pınarbaşı Haliliye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Nilüfer Sertkaya ve GAP Tarım Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü, öğretmenleri ve öğrencileri katılım sağladı. 

2017 Şanlıurfa’da tarımda rekor yılı oldu

Yazdır
Gösterim: 157

Şanlıurfa Tarımında 2017 yılı için değerlendirmede bulunan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, genel anlamda tarımda bolluk ve bereketin olduğu iyi bir yılın geride bırakıldığını kaydederken, birçok ürün kaleminde tarımda rekor yılı olduğunu söyledi.

Başkan Eyyüpoğlu 2017 yılında özellikle pamuk fiyatlarında oluşturulan komisyon ile belirlenen fiyatlar, mısır, arpa, mercimek ve buğdaydaki verimin çiftçileri sevindiğini ancak sulamada kullanılan elektriğin fiyatlandırılması ve daha randımanlı ulaştırılması konusunda belirsizlikler ve sıkıntılar devam ettiğini açıkladı.

2017 yılında Şanlıurfa tarımında yaşanan önemli gelişmeleri başlıklar halinde değerlendiren Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Pamuk, sulama, elektrik, hububat ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile olan görüşmeler ve çiftçi sorunlarına üretilen çözümlere ilişkin açıklamada bulundu. 

Hem üretimde hem de fiyatta pamuk bir rekor daha kırdı

Bu kapsamda Başkan Eyyüpoğlu pamuk konusundaki değerlendirmesinde 2017 yılında 2 Milyon 800 Bin dönüm alandan toplamda 1 Miyon 300 Bin Ton pamuk beklendiğini açıkladı. Ayrıca pamuğun piyasadaki değerinde fiyatlandırılması için bu yıl ilk kez oluşturulan komisyonun ve ardından ziraat odasının üstlendiği rol sayesinde çiftçilerin ihya olduğunu belirten Başkan Eyyüpoğlu, belirlenen fiyat doğrultusunda kendilerine kulak veren çiftçilere teşekkürlerini sundu.

 

2017 yılı pamuk değerlendirmesinde ise Başkan Ahmet Eyyüpoğlu şunları kaydetti; "Verim ve rekolte bu yıl çok iyi. 2 milyon 800 bin dönüm alanda pamuk ekiminden 1 milyon 300 bin ton pamuk bekliyoruz. Geçen yıl 1,80 lira olan pamuk fiyatı bu yıl 2,80 lira civarında seyrediyor. Bu yılki fiyatlandırmamızı Ziraat odası başkanların, çırçır fabrikası sahipleri, ticaret borsamız ve tüccarlardan oluşan komisyonumuzda günlük olarak değerlendirdik. Böylelikle herkesin görüşünü alarak makul fiyatlandırmaya gittik bunda da en çok çiftçimiz kazandı. Şu anda da fiyat giderek artıyor. Geçtiğimiz yıllarda pamuğun belli bir taban fiyatını belirleyemiyorduk bu yüzden mağduriyetler yaşanıyordu. Çok şükür bu yıl oluşturulan komisyon ile her kesimin mağduriyeti giderilemeye çalışıldı. Şunu da belirtmeliyim ki Türkiye pamuğunun yüzde 45’ini üreten bir kentin pamuk fiyatlarının belirlenmesinde en etkili rolü alması gerektiği düşüncesindeyim. Bundan sonraki yıllarda bu yöndeki çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Fiyatlandırmalarda ürün maliyetleri, dövizdeki durum ve dünya piyasalarında pamuk varlığını göz önüne alarak, kararlarımızı alacağız. Pamuk hasadı döneminde açıkladığımız kilo başına 3 TL rakamı makul olduğu anlaşılmış ve çiftçimiz memnun olmuştur.”

 

2017 yılı mısırda rekor yılı oldu

2017 Yılında Şanlıurfamısır üretiminde de bir rekora imza attığını söyleyen Başkan Eyyüpoğlu bu yılki rekolte tahminin 1 Milyon ton olduğunu açıkladı. Başkan Ayyüpoğlu değerlendirmesinde şu sözlere yer verdi; “Mısır ürünü diğer bölgelerde birinci ürün olarak ekilirken Şanlıurfamızda bu ürün ikin ürün olarak üretilmektedir. Buna rağmen üretim rekoltesi olarak 2017’de bir rekora imza attı diyebilirim. İlk olarak 2000 yılında 9 bin ton rekolte ile Şanlıurfa’da mısır üretiminin başladığını bugün ise 2017 yılı için 800 Bin Ton mısır üretimi beklendiğini belirten Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu ‘Tarlalarda yaptığımız incelemede mükemmel bir sonuç ile karşılaştık. Hem rekolte hem de kalite olarak en iyi mısır hasatını bekliyoruz.  Şanlıurfa’da genellikle ikinci ürün olan Mısırın önemi giderek artmaktarken, Bölgede bugün en fazla mısır üreten üçüncü iliz. 2000 yılında Şanlıurfa’da mısır üretimi 9 Bin ton iken, 2017 için 1 Milyon  ton’a ulaşmasını bekliyoruz. Bu başarıyı yakalamak elbette kolay olmadı başta Allahın bereketi, hükümetimizin desteği ve çiftçimizin alın teri ile mısırın üretimi giderek artmaktadır.”

 

DEDAŞ hala sıkıntı

Elektrik ile sulama yapılaması konularında belirsizliğin hakim olduğunu kaydeden Başkan Eyyüpoğlu, DEDAŞ ne yapmak istediğinin anlaşılmasında zorlandıklarını söyledi. DEDAŞ’ın tutarsız ve çiftçiyi zorda bırakan uygulamalarına 2017 yılında da devam edildiğini kaydeden Eyyüpoğlu şöyle devam etti; “2017 yılında DEDAŞ elektriğin satış fiyatı konusunda tutarsız davranılmıştır. Blokelerin çok geç çözülmesi, arızalar nedeniyle yaşanan kesinti. Ayırım yapmaksızın yani kuru veya sulu tarım yapılmasına bakılmaksızın tüm çiftçilere bloke uygulanması devam ediyor. Artık fiyatlandırmadan geçtik. Çiftçiye karşı hep bir ön yargı ile yaklaşılması bizleri rahatsız etmektedir.  Daha önceden de söylediğim gibi PKK ve DAİŞ bitti anca hem hükümetin hem de çiftçimizin başına bela olan DEDAŞ’ın uygulamalarına bir türlü çözüm bulunamadı. Şunu belirtmek isterim ki bu kurum hem devleti hem de halkı soymaktadır.”

Her şeye rağmen hububat gerilemedi

 

Şanlıurfa’da 2017 yılında hububt üretiminde gerileme olmadığını kaydeden Eyyüpoğlu şu bilgileri verdi. “Buğdayın %10’u, Arpanın %8’i ve Mercimeğin %38’i şanlıurfa’da üretildi.

Hububatta özellikle buğday ve arpada son beş yıldır kayda değer bir fiyat ve destekleme rakamlarında artış yaşanmamasına karşı maliyetlerde artış yaşandı. Hububat çiftçimizin bakanlığımızdan ve hükümetimizden beklentisi 2018 yılında hububat desteğinin artırılması yönündedir. Bu duruma rağmen çiftçimiz boş durmamış ve 201 7yılında da hububat ekim alanlarını azaltmadığı gibi var olan üretim miktarını korumuştur.”

En tatlı acımız isot (pul biberi) üretimimiz 80 bin ton

Tahminlere göre 2017 yılında sofralık ve pul biber isot üretimimizde de kayda değer gelişmeler yaşandı. Buna göre, kentte sofralık kırmızı ve yeşil biber 500 bin ton, kırmızı pul biberlik isot üretimi ise yıllık yaklaşık 1 milyon ton; gerek evlerde gerek sanayi tipi üretim yerlerinde kurutulan pul biberin miktarı ise 80 bin ton olduğu tahmin edilmektedir.

Sulama artıkça Türkiye’yi doyurmaya adayız

Bölgede tarımın şaha kalkışın sağlayacak yegane projenin GAP olduğunun altını çizen Başkan Ahmet Eyyüpoğlu, projenin tamamlanması ile Türkiye’yi doyurmaya aday olduklarının söyledi. Eyyüpoğlu şöyle devam etti; “2017 yılında sulama konusunda da olumlu gelişmeler yaşadık. Sizverek, Hilvan ve Karageçili yönüne doğru olan bölgelerin sulamaya açılması ile var olan potansiyel düşünüldüğünde Şanlıurfamız Türkiye’yi doyurmaya adaydır. Bu yüzden Bölgede sorunlarını çözecek tarımı şaha kaldıracak en önemli proje GSP’tır. Suruç ve Mardin kanalı yönündeki arazilerin sulamaya açılması ile ürün desenimizde ve miktarında önemli artışlar yaşandı. Ancak çözüm projeli olan Suruç sulama projenden beklenen geri dönüş alınamadı. Bunun en büyük nedeni çiftçinin bilinçsizce sulama yapması oldu. Son olarak DSİ ve bakanlık kararı ile damla ve yağmurlama sistemi kurmayan çiftçiye su verilmemesi karar alındı. Umarız buralarda beklentiler karşılanır ve üretime katkımız devam eder.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile çok uyumlu geçti

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile olan istişarelerin 2017 yılında oldukça uyumlu olduğunu aktaran Başkan Eyyüpoğlu özellikle tarım projelerine sunulan destek miktarının artırılması ile her parsele ayrıca destek tanınmasına ilişkin düzenlemenin çiftçiyi sevindirdiğini söyledi. “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile olan görüşmelerimiz oldukça uyumlu sürdü. Özellikle Şanlıurfa Milletvekili Ahmet E. Fakıbaba’nın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olması sonrası istişarelerimiz ve sorunların çözülmesi biraz daha hızlandı. Bu anlamda 2017 yılında açıklanan destekleme rakamları, tarım projelerine uygulanan hibe desteğinin yüzde 50‘ye çıkarılmasının yanında her parsel için de ayrıca uygulanabileceği imkanın tanınması Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Fakıbaba ile olan görüşmelerimiz sayesinde gerçekleşti. Katkılarından dolayı hükümetimize ve kendisine çiftçi camiamız adına teşekkürlerimiz  sunuyoruz. “

Şanlıurfa’da mısır üretiminin artışı devam etti

Yazdır
Gösterim: 127

Geçtiğimiz günlerde mısır tarlalarında incelemede bulunan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu Şanlıurfa’nın mısır üretiminde önemli rakamlara ulaştığını kaydetti. Eyyüpoğlu, elde edilen mısır ürünün hem rekoltesinin hem de kalitesinin oldukça iyi olduğun söyledi.

İlk olarak 2000 yılında 9 bin ton rekolte ile Şanlıurfa’da mısır üretiminin başladığını bugün ise 2017 yılı için 800 Bin Ton mısır üretimi beklendiğini belirten Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu ‘Tarlalarda yaptığımız incelemede mükemmel bir sonuç ile karşılaştık. Hem rekolte hem de kalite olarak en iyi mısır hasatını bekliyoruz.  Şanlıurfa’da genellikle ikinci ürün olan Mısırın önemi giderek artmaktarken, Bölgede bugün en fazla mısır üreten üçüncü iliz. 2000 yılında Şanlıurfa’da mısır üretimi 9 Bin ton iken, 2017 için 800 Bin ton’a ulaşmasını bekliyoruz. Bu başarıyı yakalamak elbette kolay olmadı başta Allahın bereketi, hükümetimizin desteği ve çiftçimizin alın teri ile mısırın üretimi giderek artmaktadır. Şanlıurfa çiftçisi ikinci ürün olan mısır ile tüm yılı toprağını işleyerek hem ülke hem de kentin ekonomisine önemli katkı sunmayı başarıyor. Mısırında giderek buğday kadar önemli bir duruma geldiği günümüzde bölgenin önemli oranda mısırını karşılamaya devam edeceğiz. Şunu da belirtmek isterim bölgemizde sulama imkanları arttıkça pamukta olduğu gibi mısırda da iddialıyız. Hükümetimizden isteğimizi bekleyen ve devam eden sulama projelerinin bir an önce bitirilerek bereketli topraklardan daha fazla ürün alarak memleketimize daha fazla katkı sunalım.’ Dedi.

‘24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun’

Yazdır
Gösterim: 116

‘24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun’

Hayatın her alanına hazırlanmada anne ve baba kadar öğretmenin rolünün büyük olduğunu kaydeden Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, yayınladığı mesajında 24 Kasım öğretmenler gününü kutladı. 

Başkan Eyyüpoğlu mesajında;  "Yeni nesillerin yetişmesinde bilgi ve beceriler ile donanmasında öğretmenlerimizin rolü gerçekten çok önemlidir. Ülkemizin bugün ulaştığı gelişme ve birikiminde değerli öğretmenlerimizin büyük katkıları var. Bu yüzden en vicdani mesleği icra eden öğretmenlerimizin hakkını ödemek mümkün değildir. Öncelikle kendilerine emeklerinden dolayı teşekkür eder, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlarım. Milletine, ülkesine, ailesine ve değerlerine bağlı nesilleri yetişmesinde bilgi birikiminin aktarılıp geliştirilmesinde değerli öğretmenlerimiz canla başla çalıştığını iyi biliyoruz. En zor işlerden biri olan insan yetiştirmek için bin bir emek veren öğretmenlerimizi tekrar teşekkürlerimizi sunar öğretmenler gününü canı gönülden kutlarım.’’ Sözlerine yer verdi. 

Telif Hakkı © 2018 ŞANLIURFA ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI. Tüm Hakları Saklıdır.