Şanlıurfa’da mısır üretiminin artışı devam etti
2017 Yılı Pamuğun Yılı Oldu. Beyaz Altın Hem Rekoltesi ile Hem de Fiyatı ile Sevindirdi
Başkan Eyyüpoğlu: Çiftçimizin Hakkını Kimse Yedirtmeyiz-Şanlıurfa Ziraat Odası 40 Randıman Pamuğun Fiyatını 3.00 TL Olarak Açıkladı
Şanlıurfa Çiftçi Örgütleri Tarımsal Yayım ve Danışmanlık İl Koordinasyon Toplantısı Yapıldı
Şanlıurfa'da Beyaz Altın Pamuğun Hasadı Başladı
Tarım Danışmanlarımızdan Fıstık Çiftçisine Eğitim Verildi
Destekleme Rakamları Çiftçimizi Sevindirdi
Başkan Eyyüpoğlu; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Fakıbaba’ya güvenimiz tam
Tarım Danışmanlarımız Kalınbayat Köyünde Biber Hasat Günü Düzenledi
Başkan Eyyüpoğlu: 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Şehitlerimizi minnetle anıyoruz.
Tarım danışmanlarımız çiftçisi ile birlikte biber fidesi dikti
Sayın Valimiz Güngör Azim Tuna'dan Odamıza Ziyaret
TZOB Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar Şanlıurfa Tanıtım Günlerimizde Bizleri Yalnız Bırakmadı
Başkan Eyyüpoğlu: Taşlı Arazilerimizi Daha Verimli Yapmak İçin Öncü Olacağız
Başkan Eyyüpoğlu: Buğdayda Pas Hastalığına Dikkat!
2017 Yılı Tarım İşçi ve Biçerdöver Biçim Ücretleri Açıklandı
4. Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapılarını açtı
Tarımda eğitim seferberliğine bir katkıda Şanlıurfa Ziraat Odasından
Pamuk ve hububat üreticisine müjde: destekleme ödemeleri 16 Nisan öncesi yapılacak
Tarım Danışmanları Konuklu ve Tatarhöyük Mahallelerinde Arazide
Başkan Eyyüpoğlu 5 bin badem fidanı dikimine katıldı
Başkan Eyyüpoğlu: Tüm imkanlarımız ile Şanlıurfa Fıstık Birliğinin yanındayız
2016 yılı Mazot, gübre ve toprak analizi desteği ödemeleri başladı
Başkan Eyyüpoğlu: gelecek nesillerin sağlığı için yerli tohum kullanın
Hububat çiftçisi desteklemesine kavuştu
Başkanı Eyyüpoğlu Çiftçileri Anız Yakmama Konusunda Uyardı. Toprak Anadır, Toprağı Yakma!
Başkan Eyyüpoğlu DEDAŞ’ın uygulamalarına sert tepki gösterdi
Bölgede Faaliyet Gösteren 22 Ziraat Odası DEDAŞ ile Sorun Yaşayan Çiftçinin Sesi Oldu
Temiz Pamuk Toplama Paneli Şanlıurfa Ziraat Odası'nda Gerçekleşti
Şanlıurfa'da etkili olan dolu yağışının yol açtığı zarar büyük
Şanlıurfa Ziraat Odası’ndan GAP İdaresi Başkanlığı’na teşekkür
Başkan Eyyüpoğlu: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Çelik’e desteğimiz tamdır
Şanlıurfa Ziraat Odası 2015 yılı biçerdöver biçim ücretlerini açıkladı
Eyyüpoğlu: Tarım İşçileri İçin Desteğe Hazırız
Başkan Ahmet Eyyüpoğlu Güven Tazeledi
Eyyüpoğlu: 2014 çiftçi için zor bir yıl oldu
Şanlıurfa Ziraat Odası ‘Tarımda kayıt dışı istihdamın önüne geçme’ seminerine evsahipliği yaptı
Şanlıurfa Ziraat Odası Uluslararası Sulama Çalıştayına evsahipliği yaptı
Güneş enerjisi geleceğin tarımına ışık tutacak
Ziraat Odası’na müfettişlerden tam not
Geleceğin Çiftçileri Şanlıurfa Ziraat Odası'nda
Şanlıurfa Ziraat Odası yeni binasına kavuştu
Eyyüpoğlu: Tarımda Makineleşmeyi önemsiyoruz
Eyyüpoğlu: Ziraat Odası artık bir çiftçi okulu olarak anılacak

Şanlıurfa’da mısır üretiminin artışı devam etti

Yazdır
Gösterim: 32

Geçtiğimiz günlerde mısır tarlalarında incelemede bulunan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu Şanlıurfa’nın mısır üretiminde önemli rakamlara ulaştığını kaydetti. Eyyüpoğlu, elde edilen mısır ürünün hem rekoltesinin hem de kalitesinin oldukça iyi olduğun söyledi.

İlk olarak 2000 yılında 9 bin ton rekolte ile Şanlıurfa’da mısır üretiminin başladığını bugün ise 2017 yılı için 800 Bin Ton mısır üretimi beklendiğini belirten Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu ‘Tarlalarda yaptığımız incelemede mükemmel bir sonuç ile karşılaştık. Hem rekolte hem de kalite olarak en iyi mısır hasatını bekliyoruz.  Şanlıurfa’da genellikle ikinci ürün olan Mısırın önemi giderek artmaktarken, Bölgede bugün en fazla mısır üreten üçüncü iliz. 2000 yılında Şanlıurfa’da mısır üretimi 9 Bin ton iken, 2017 için 800 Bin ton’a ulaşmasını bekliyoruz. Bu başarıyı yakalamak elbette kolay olmadı başta Allahın bereketi, hükümetimizin desteği ve çiftçimizin alın teri ile mısırın üretimi giderek artmaktadır. Şanlıurfa çiftçisi ikinci ürün olan mısır ile tüm yılı toprağını işleyerek hem ülke hem de kentin ekonomisine önemli katkı sunmayı başarıyor. Mısırında giderek buğday kadar önemli bir duruma geldiği günümüzde bölgenin önemli oranda mısırını karşılamaya devam edeceğiz. Şunu da belirtmek isterim bölgemizde sulama imkanları arttıkça pamukta olduğu gibi mısırda da iddialıyız. Hükümetimizden isteğimizi bekleyen ve devam eden sulama projelerinin bir an önce bitirilerek bereketli topraklardan daha fazla ürün alarak memleketimize daha fazla katkı sunalım.’ Dedi.

‘24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun’

Yazdır
Gösterim: 38

‘24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun’

Hayatın her alanına hazırlanmada anne ve baba kadar öğretmenin rolünün büyük olduğunu kaydeden Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, yayınladığı mesajında 24 Kasım öğretmenler gününü kutladı. 

Başkan Eyyüpoğlu mesajında;  "Yeni nesillerin yetişmesinde bilgi ve beceriler ile donanmasında öğretmenlerimizin rolü gerçekten çok önemlidir. Ülkemizin bugün ulaştığı gelişme ve birikiminde değerli öğretmenlerimizin büyük katkıları var. Bu yüzden en vicdani mesleği icra eden öğretmenlerimizin hakkını ödemek mümkün değildir. Öncelikle kendilerine emeklerinden dolayı teşekkür eder, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlarım. Milletine, ülkesine, ailesine ve değerlerine bağlı nesilleri yetişmesinde bilgi birikiminin aktarılıp geliştirilmesinde değerli öğretmenlerimiz canla başla çalıştığını iyi biliyoruz. En zor işlerden biri olan insan yetiştirmek için bin bir emek veren öğretmenlerimizi tekrar teşekkürlerimizi sunar öğretmenler gününü canı gönülden kutlarım.’’ Sözlerine yer verdi. 

"Beyaz altın", üreticisini sevindirdi

Yazdır
Gösterim: 65

Şanlıurfa'da ekim alanları her geçen yıl artan ve bölge üreticisinin "beyaz altın" olarak nitelendirdiği pamukta bu yılki yüksek verim ve fiyat, çiftçileri memnun etti.

 

Pamuk, lifiyle tekstil, çiğidiyle yağ sanayisine, küspesiyle de hayvancılık sektörüne ciddi miktarda ham madde sağlıyor.

Önceki yıllarda pamukta düşük fiyat nedeniyle sıkıntılı dönemler geçiren çiftçiler, bu yıl yüksek verim ve fiyat dolayısıyla sevindi. Geçen yıl 2 lira civarında olan pamuğun kilogramı bu yıl 3 liraya yaklaştı.

Şanlıurfa Ziraat Odası (ŞZO) Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, AA muhabirine, bu yıl verim, rekolte ve fiyatın çok iyi olduğunu belirterek, son 30 yılın en iyi mahsulunü aldıklarını söyledi.

Türkiye'de pamuğun yüzde 45'inin üretildiği Şanlıurfa'da çiftçilerin adeta "altın yıllarını" yaşadıklarını anlatan Eyyüpoğlu, şöyle konuştu:

"Verim ve rekolte bu yıl çok iyi. 2 milyon 800 bin dönüm alanda pamuk ekiminden 1 milyon 300 ton pamuk bekliyoruz. Pamuk işsizliği önleyen en önemli üründür. Fabrikaya götürülmesinden teksilde kullanılmasına kadar bir çok işte vatandaşlara iş imkanı sağlıyor. Geçen yıl 1,80 lira olan pamuk fiyatı bu yıl 2,80 lira civarıda seyrediyor. GAP tamamlanırsa pamuğun yüzde 80'i Şanlıurfa'da üretilir. Tarımda Türkiye'yi doyurmaya adayız ve hazırız. Çiftçiler bu yıl hem verimden, hem rekolteden hem de fiyatından çok memnun. Dünyada stokta pamuk yok, bu nedenle yıl başından sonra fiyatların daha da yükseleceğini düşünüyorum."

- "Emeğimizi alacağımız için mutluyuz"

Pamuğun geçmiş yıllarda elle toplandığını ancak bu dönemlerin geride kaldığını dile getiren Eyyüpoğlu, "Özellikle balya yapan makinalar sayesinde pamuk 2-3 ay tarlada zarar görmeden kalabiliyor. Makinayla hasat çiftçilerimiz için bir nimettir. Makinayla hasatta çiftçilerimiz kilogram başına 200 kuruş daha karlı oluyor. Ayrıca daha kaliteli ürün toplanmış oluyor." dedi.

Perşembe Mahallesi'nde çiftçilik yapan Ali Felhan da bu yılın pamuk çiftçilerinin yılı olduğunu belirterek, "Bu yıl bin 600 dönümde pamuk ektim ve yaklaşık bin tondan fazla pamuk hasadı yapacağımı tahmin ediyorum. Bu yıl fiyatlar çok iyi. Emeklerimizin karşılığını alacağımız için çok mutluyuz." diye konuştu.

Çiftçilerden Ömer Fasat ise pamuk fiyatının ve verimin çok iyi olduğunu, son dönemde daha fazla bilinçlendirilen üreticinin daha çok ürün elde etmeye başladığını söyledi.

 

Başkan Eyyüpoğlu: Muhtarlar Gününü canı gönülden kutlarım

Yazdır
Gösterim: 59

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Muhtarlar günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.  Eyyüpoğlu mesajında; ‘toplumun en küçük yerel hizmet birimi temsilcisi, demokrasinin çekirdeği olan muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutlu olsun’ dedi.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajla Muhtarların gününü kutladı. Başkan Ahmet Eyyüpoğlu mesajında şu sözlere yer verdi; “Köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşlarımız ile devlet arasındaki köprü görevini yürüten muhtarlarımıza yürüttükleri bu kutsal görevde başarılar dilerken, Muhtarlar Gününü canı gönülden kutlarım. Bu anlamda toplumun en küçük yerel hizmet birimi temsilcisi, demokrasinin çekirdeği olan muhtarlarımızın bizleri en iyi şekilde temsil ettiklerinden hiçbir kuşkumuz bulunmamaktadır. Sadece devletle olan iletişim için değil aynı zamanda bir kanaat önderi olma anlamında da muhtarlık makamı toplumun bir biri ile olan güveninin, birlik ve beraberliğin teminatıdır. Bu düşünceler ile Muhtarlar Günü kutlu olsun diyorum.” 

Başkan Eyyüpoğlu: Çiftçimizin hakkını kimse yedirtmeyiz

Yazdır
Gösterim: 1462

Şanlıurfa Ziraat Odası 40 randıman pamuğun fiyatını 3.00 TL olarak açıkladı. Türkiye Pamuğunun yüzde 45’ini üreten Şanlıurfa’nın pamuk fiyatını belirlemesi gerektiğini söyleyen Şanlıurfa Ziraat Odası Başkan Ahmet Eyyüpoğlu, artan fiyatta dolardaki yükseliş ile birlikte ülke ve dünya piyasalarındaki pamuğun durumunun etkili olduğunu vurguladı.

 

 Pamuk fiyatlarının dengeli olması amacıyla 5 Ekim günü 3 Ziraat Odası Başkanı, 3 çiftçi, 3 çırçır fabrikası ve 1 Ticaret Borsası temsilcisinden oluşturulan 10 kişilik komisyon pamuk fiyatlarını açıklamıştı. Piyasalardaki değişimin ardından Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlığı yaptığı titiz araştırma sonrası bugünkü fiyatı 40 randıman pamuk için 3.00 TL olarak açıkladı. Fiyatın belirlenmesinde dolardaki yükselişle birlikte pamuk maliyetinin yükselmesi olarak gösterildi.

Pamuğun son fiyatını açıklayan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Türkiye ve dünya piyasasında en fazla pamuğu üreten Şanlıurfa’nın artık daha fazla söz sahibi olmasının vaktinin geldiğini bu yüzden fiyatların açıklanmasında her kesimin hassasiyetinin göz önünde bulundurulacağını söyledi. Ayrıca Başkan Eyyüpoğlu, çeşitli spekülasyonlarla pamuğun fiyatının düşürülmeye çalışıldığının farkında olduklarını belirterek, çiftçisinin emeğini kimsenin yiyemeyeceğini kimseye de yedirtmeyeceklerini söyledi.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu açıklamasında şu sözlere yer verdi; “ Bugün Türkiye Pamuğunun yüzde 45’ini üreten Şanlıurfa çiftçileri olarak elbette pamuk fiyatının belirlenmesinde etkili olmalıyız. Bu kapsamda pamuk fiyatının günlük belirlenmesi için geçtiğimiz hafta 3 ziraat odası başkanı, 3 pamuk çiftçisi, 3 çırçır fabrikası ve 1 Ticaret Borsası temsilcisi olmak üzere 10 kişilik bir komisyon oluşturduk. Son açıklanan fiyatın ardından İzmir ve Adana Pamuk piyasası baz alındığında pamuk fiyatında yükseliş yaşanmıştır. Ancak şunu belirtmeliyiz ki Türkiye Pamuğunun yüzde 20’sini üreten İzmir veya Adana’nın değil Şanlıurfa’nın fiyatları belirlemesinde etkili olmalı. Ayrıca dolardaki yükseliş nedeniyle artan girdiler düşünüldüğünde 40 randıman pamuğun bugünkü fiyatı Tüylü 3.00 TL, Tüysüz 2.900 TL olarak belirlenmiştir. Şunu belirtmek isteriz ki fiyat belirlerken 50-60 derece sıcağın altında çalışan pamuk çiftçisinden taraf olacağız. Her zaman olduğu gibi bugün de yarında çiftçimizin emirlerindeyiz. Çiftçisinin temsilcisi Şanlıurfa Ziraat Odası olarak bundan sonraki fiyatlandırmayı piyasa şartlarını daha titizlikle araştırıp fiyat açıklayacağız. Çiftçimizin hakkını kimse yiyemez kimseye de yedirtmeyiz. Çiftçilerimize hayırlı ve bereketli günler dileriz.” 

Oluşturulan Komisyon Şanlıurfa'da Kütlü Pamuk Fiyatını açıkladı

Yazdır
Gösterim: 158

Şanlıurfa Ziraat Odaları, Şanlıurfa Ticaret Borsası,  ve çiftçilerin oluşturmuş olduğu komisyonun almış olduğu karar sonucunda kütlü pamuk fiyatı açıklandı.

Fabrika teslimatı yüzde 40 randıman olmak üzere belirtilen pamuk fiyatları aşağıya çıkarılmıştır. 

Tüylü Kütlü Pamuk: 2 lira 45 kuruş

Tüysüz Kütlü Pamuk: 2 lira 55 kuruş

Stopaj+ BAĞ-KUR yüzde 3.2 oranında kesilecektir.

Çiftçilerimize duyurulur

 

Çiftçi Örgütleri Tarımsal Yayım ve Danışmanlık İl Koordinasyon Toplantısı Yapıldı

Yazdır
Gösterim: 73

Şanlıurfa Çiftçi Örgütleri Tarımsal Yayım ve Danışmanlık İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Şanlıurfa Ziraat Odası ev sahipliğinde GAP İdaresi, GAP TEYAP İl koordinatörlüğü, sulama birlikleri, ilçe ziraat odaları ve tarımsal danışmanların katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda alınan karar doğrultusunda tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetleri artarak devam edecek.

 

Şanlıurfa Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Koordinasyon Kurulu toplantısı Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlığında gerçekleşti. GAP İdaresi ve GAP TEYAP İl Koordinatörlüğü ile çiftçi örgütlerinin gerçekleştirdiği toplantıda alınan karar doğrultusunda Şanlıurfa’da tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinin etkinliğinin artırılması sağlanacak. Bu kapsamda kurul, Teknik gezi, demonstrasyon (deneme ekimi), tarla günü, çiftçi toplantıları, eğitim çalışmaları, tarımsal faaliyetlerin uygulanması ve organize edilmesi gibi konularda çalışmalarını yoğunlaştıracak.

Başkan Eyyüpoğülu: tarımsal danışmanlarımız çiftçilerimizin emrinde

Toplantı sonrası değerlendirmede bulunan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu şöyle konuştu; “ devletimizin tanıdığı imkanlarla bünyemizde 5 ziraat mühendisi tarımsal danışman istihdam ederek, arazide çiftçimiz ile bire bir iletişime geçerek, eğitim çalışmaları yürütüyoruz. Bu şekildeki çiftçi eğitimleri gerçekten etkili oluyor. Sorunu yerinde çözme ve bilgilendirme açısından çiftçimiz çok fayda gördü. Bu çalışmalar Şanlıurfa tarımına da büyük katkılar sunuyor. Buradan çiftçilerimize sesleniyorum. Tarımsal hangi sorun olursa olsun ziraat odalarına müracaat ederek ücretsiz tarımsal danışman desteği alabilirler. Birçok ürünün yetiştirilmesinde yetkin olan tarımsal danışmanlarımız her türlü bilgiyi vermeye hazırdır. Ben buradan tarımsal danışmanlık desteğinden dolayı devletimize, tarım bakanlığımıza ve bu işin yürütülmesinde emek veren GAP İdaresi ve GAP TEYAP yetkililerine çok teşekkür ediyorum.”

 

 Toplantıya, GAP TEYAP  uzmanları, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Suruç Ziraat Odası Başkanı, Viranşehir Ziraat Odası Başkanı Bahri Ekinci, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Reşat Karadeniz, Cullap Sulama Birliği müdürü Mahmut Köran, Siverek-Viranşehir Bal Üreticileri Birliği Başkanı Sinan Uçar katıldı. 

Telif Hakkı © 2017 ŞANLIURFA ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI. Tüm Hakları Saklıdır.